Biserica Sf. Nicolae Domnesc

Biserica Sf. Nicolae Domnesc, construită între 1491-1492 de Ştefan cel Mare şi refăcuta la sfârşitul secolului al XIX-lea (între 1890 - 1904) de arhitectul francez Andre Lecompte de Nouy, este cel mai vechi edificiu religios din Iaşi care s-a păstrat până astăzi.

Fiind situată în imediata vecinătate a vechii Curţi domneşti şi pentru faptul ca aici au fost unşi aproape toţi domnii Moldovei, de la Despot vodă până la Alexandru Ioan Cuza, bisericii i s-a spus Sfantul Nicolae-Domnesc.

Arhitectura exterioară conjugă în modul cel mai armonios piatra, cărămida aparentă şi teracota, dispusă în discuri smălţuite policrome. În firidele din registrul superior apar pictate în frescă un numar de 282 de chipuri. Interiorul bisericii aparţine, în întregime, ultimei restaurări. Pereţii şi bolţile sunt acoperite de o frescă somptuoasă, pe fond albastru, realizată cu multă măiestrie de francezii Boris Bernard, Emilie Mempiot şi P. Mauretal.

Până spre sfârşitul sec. al XVII-lea, Biserica Sfantul Nicolae-Domnesc a servit drept Catedrală mitropolitană.

Biserica Sfantul Nicolae Domnesc