Manastirea Barnova - judetul Iasi

Manastirea BARNOVA

Adresa: comuna Barnova, judeţul Iaşi

Plecand din Iasi spre Vaslui, imediat dupa hanul "Trei Sarmale", pe partea dreapta, se desprinde un drum pe care putem ajunge in satul Barnova (10 km). Aici, in Codrii Iasilor de altadata, Miron Barnovschi, voievod intre 1626-1629, "au urzit si Manastirea Barnova, prenumele sau, sub dealul Pietrarie, langa Iasi", dupa cum scrie cronicarul umanist Miron Costin, adaugand ca "manastiri si biserici cate au facut, asa in scurta vreme, nici un domn n-au facut". Tot Barnovschi a dat si un nou Asezamant, prin care a dorit sa reglementeze si sa revigoreze viata manastirilor din Moldova.

Localizarea în timp a manastirii Barnova incepe in jurul anului 1603 cand Ieremia Movila, primul domnitor moldovean care a ctitorit pe aceste meleaguri, a ridicat o biserica de lemn, avand hramul Sfantului Mare Mucenic Gheorghe. Domnitorul Miron Barnovschi aminteste in testamentul sau ca “…manastioara cea din lemn s-a facut intaiu, sa aiba acesti boieri a o socoti si a o intari”.

Manastirea Barnova a fost construita intre anii 1626-1666 de catre domnitorii Miron Barnovschi si Eustratie Dabija.

Ca date autentice de atestare pot fi amintite cele regasite in hrisovul domnesc scris la Iasi in cacelaria domnitorului Miron Barnovschi in ziua de 11 noiembrie 1628: “Io Miron Barnovschi Voievod, din mila lui Dumnezeu, domn al tarii Moldovei. Iata au venit inaintea domniei mele si inaintea tuturor boierilor domniei mele, mari si mici, sluga domniei mele, Dima calaras de Tarigrad, de buna voia lui, nesilit de nimeni, nici asuprit si au vandut dreapta sa ocina si vie, cu crame si cu gradini si cu ingradire si cu tot venitul. Aceea am vandut-o rugatorilor domniei mele, calugarilor de la Sfanta Manastire a domniei mele, nou zidita, care se cheama Bârnova, unde este hramul Sfantului si slavitului mucenic Ioan cel Nou…S-a inscris in Iasi, in anul 7137 (1628), noiembrie, 11 zile. Insusi domnul a poruncit, Barnovschi Voievod”.

Incepand cu anul 1663 manastirea Barnova a fost inchinata Patriarhiei Ierusalimului, fiind administrata de calugarii greci pe o perioada de 200 de ani. De-a lungul timpului sfantul lacas a avut si statut de parohie (1908-1945, 1950-1990), manastire de maici (1945-1950), in 1991 Mitropolia Moldovei si Bucovinei redandu-i statutul de manastire de calugari.

Manastirea Barnova, face parte din ansamblul marilor ctitorii arhitecturale din Moldova, sintetizand din acest punct de vedere elementele arhitecturale romanesti cu cele bizantine, transmise prin Tara Romaneasca. Ornamentatia exterioară inrudeste manastirea cu Dragomirna, iar tehnicile cromatice o aseamana cu Agapia. Impartirea in interior a fost realizata conform traditiei bizantine: pridvor, pronaos, naos si altar.

Manastirea Barnova