Biserica manastirii Bucium - Iasi

Manastirea BUCIUM

Manastirea Bucium se află în Iaşi, pe una dintre colinele ce înconjoară oraşul, Dealul Bucium.

Biserica Bucium este situata în mijlocul unei cladiri patrulatere, paraclisul este construit potrivit predaniei apostolice, în forma crucii "trilobat", cu absidele de la strane circulare în ambele parti, iar cu cea de la altar rotunjita numai în exterior. Sprijinite pe umerii a doua arcade, boltile apar în lungime dreptunghiulare, iar în înaltime semicirculare. Bolta centrala se termina prin doua chenare: unul octogonal si altul circular. Interiorul bisericii, privit în întregime, prezinta eleganta, simplitate si justete în proportii. Deasupra naosului se ridica în forma octogonala turla, care este luminata în interior prin mijlocirea a patru geamuri lunguiete.
Naosul, pronaosul si clopotnita Bisericii Bucium sunt acoperite de o bolta semicilindrica joasa.

Pe partile dinspre sud ale Bisericii sunt amplasate Biblioteca si Cancelaria Manastirii Bucium.

În partea de nord a Bisericii este amplasata în exterior Clopotnita. În prezent în curtea manastirii Bucium exista:

• " Casa Roznovanu, construita la începutul secolului al XIX-lea, conform modelului arhitectural al caselor moldovenesti, reparata, consolidata si adaugita cu etaj si mansarda care adaposteste si un paraclis pictat de pictorul Vasile Buzuloi (2004). Consolidarea casei a durat din martie 2003 pâna în iulie 2004;
  • " Casa Roznovanu II - construita la începutul secolului XX si care adaposteste chiliile vietuitorilor, renovata în 1959;
  • " Casa Trapezei - construita în 1965, adaposteste Bucataria, Trapeza pentru vietuitori, o sala de protocol de 60 de persoane, chiliile pentru vietuitori, fiind proiecata de arhitectul G.M.Cantacuzino;
  • " Depozitul de vinuri al Centrului Eparhial;
  • " Atelierul de tâmplarie al Centrului Eparhial;
  • " Casa portarului - situata la intrarea în manastire.

Manastirea Bucium