Manastirea Frumoasa - Iasi

Manastirea FRUMOASA

A fost zidita intre 1726-1733 in stil traditional.
Manastirea Frumoasa devine un ansamblu unitar, realizat in stilul clasicismului pe parcursul a circa patru decenii.

In 1753, Matei Ghika infiinteaza manastirea de pe dealul Frumoasa, in incinta careia exista o biserica, o casa domneasca si turnul-clopotnita incorporat in ziduri si prin care se patrunde in interiorul manastirii.

Biserica ridicata intre 1833-1836, a fost construita la cererea lui Grigore Ghika. Compozitia arhiecturala a bisericii are la baza o alta conceptie decat multe alte edificii de gen realizate pana atunci: desi conserva planul logitudinal, interiorul este tratat ca un spatiu unic, nedivizat in incaperi diferite ca in cazul bisericilor feudale romanesti care aveau tendinta sa desparta credinciosii dupa sexe si clase sociale. Este totusi creata iluzia unei compartimentari, ce aminteste de naosul si pronaosul bisericilor traditionale, prin introducerea a doua cupole ce despart spatiul printr-un arc monumental. Prezenta acestor cupole la exterior este perceputa ca doua coifuri-clopote, completate de alte doua similare, asezate deasupra altarului si a pridvorului.

Fatadele laterale ale bisericii sunt maiestrit lucrate, prin compartimentarea lor in travee. Fatada apuseana este precedata de un portic doric.

Casa domneasca din incinta manstirii, cunoscuta si sub denumirea de “Palatul de peste ziduri” a fost construita dupa planurile arhitectului Martin Kubelka, intre 1818-1819. Acest edificiu prezinta o structura tripartita, iar ca o caracteristica aparte, traditionalul foisor a devenit aici un peron de acces, iar la etaj, o terasa acoperita.

Turnul-clopotnita cu elemente de o frumusete plastica aparte marcheaza intrarea in incinta Manastirii Frumoasa.

Peste registrul inferior, masiv, strapuns de gangul intrarii, se inalta camera clopotelor, ale carei fatade sunt decorate cu coloane ionice angajate. Caracterul zvelt al turnului este accentuat de cupola de tabla de forma unui bulb alungit.

Manastirea Frumoasa