Manastirea Golia - Iasi - Detaliu

Manastirea GOLIA

Manastirea Golia se află pe strada Cuza-Vodă din Iaşi.

Ioan Golia, ctitorul mănăstirii care îi poartă numele, a fost mare logofăt la curtea domnitorilor Ioan Vodă cel Viteaz şi Petru Şchiopul (în secolul al XVI-lea).

Prima atestare a acestui complex monastic datează din 1564. Manastirea Golia va fi refăcută substanţial în timpul lui Ieremia movilă şi mai ales în timpul lui Vasile Lupu care a rezidit din temelii biserica manastirii ce poartă hramul "Înălţarea Domnului".

Lucrările de construcţie ale bisericii manastirii Golia s-au încheiat pe la 1660, în vremea domnitorului Ştefăniţă Lupu.

În secolul al XVII-lea au fost ridicate şi zidurile incintei de aproximativ 1,5m precum şi turnurile de apărare. Cel mai înalt dintre ele, Turnul Goliei, are 30 m înălţime fiind de formă pătrată cu latura de 5,5 m.

Cel mai impresionant edifiu al manastirii Golia este desigur, biserica, înaltă de  30 m, construită în stilul caracteristic  epocii de fast şi prosperitate a voievodului Vasile Lupu. Prin dimensiuni, este cea mai mare clădire ridicată până la mijlocul secolului al XVII-lea în Moldova.

• plan dreptunghiular
  • abside false integrate în pereţi

In interior, biserica Manastirii Golia este compartimentată în:

• pridvor
  • pronaos
  • gropniţă
  • naos
  • altar

Iniţial a avut trei turle, însă după incendiul din 1686, cauzat de atacul polonezilor conduşi de Ian Sobieski, acoperişul a fost refăcut, astfel că în prezent pot fi văzute patrru turle, diferite ca înălţime.

Faţadele sunt acoperite cu piatră făţuită, după moda Renaşterii târzii şi a barocului iar în interior sistemul de bolţi prezintă influenţe ruseşti.

Manastirea Golia