Manastirea Trei Ierarhi din Iasi - detaliu fatada

Manastirea TREI IERARHI  - Iasi

Hram: Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigore de Nazianz, Ioan Gură de Aur (30 ianuarie)

Adresa: Bd. Ştefan cel Mare şi Sfânt nr. 28

Edificiu unic în arhitectura româneacsă, ctitorie a domnitorului Vasile Lupu, Biserica Trei Ierarhi a făcut parte, iniţial, dintr-un ansamblu mănăstiresc (din care s-a mai păstrat doar sala gotică, azi muzeu de artă medievală).

Biserica Trei Ierarhi a fost menită a îndeplini funcţia de sediu al Mitropoliei Moldovei dar, mai mult decât atât, biserica trebuia să depăşească în fast şi somptuozitate orice alt edificiu ortodox contemporan.

Rezultatul efortului constructorilor aduşi la Iaşi de peste mări (arhitectul bisericii, Ianache din Constantinopol, era armean) a fost pe măsura ambiţiei ctitorului, Biserica Trei Ierarhi stârnind admiraţia vizitatorilor ei încă de la inaugurarea ei, în 1639.

Biserica Trei Ierarhi este construită în plan triconc alungit, având două turle, una pe pronaos şi alta pe naos. Pe faţadele exterioare se poate observa un brâu median, care le împarte în câte două registre, element specific bisericilor din secolul al XVII-lea.

Motivele care  ornamentează faţada sunt de influenţă armeano-georgiană. Ferestrele sunt decorate cu chenare cu cornişe şi baldachine. Elementele decorative din exterior, de o bogăţie neasemuită, oferă impresia unei adevărate broderii din piatră. Pot fi desluşite brâie în torsadă, romburi, cercuri, rozete, flori, solzi etc.

Multe dintre motivele decoraţiei îşi regăsesc analogii în sculptura populară în lemn. În total, pe suprafaţa faţadelor, pot fi numărate treizeci de frize cu decoraţii diferite care înconjoară edificiul.

Din cauza multiplelor incendii (legenda spune că turcii i-au dat foc crezând că este făcută în întregime din aur) biserica Manastirii Trei Ierarhi a fost renovată între 1882-1890 care au adus anumite schimbări, însă exteriorul şi forma s-au păstrat în forma iniţială. In interior, din vechea pictură (refăcută ulterior) se mai păstrează, bine conservate, portretele domnitorului şi ale membrilor familiei sale.

În timpul celui de-al Doilea Război Mondial a fost acoperită cu saci de nisip pentru protecţie.

Biserica Trei Ierarhi adăposteşte mormintele lui Vasile Lupu, cel al primei sale soţii, Tudosca, ale fiilor voievodului Ştefăniţă şi Ioan, dar şi cel al voievodului şi cărturarului Dimitrie Cantemir, precum şi cel al domnitorului Alexandru Ioan Cuza.

Manastirea Trei Ierarhi