Biserica SF. IOAN BOTEZATORUL din Piatra Neamţ

Biserica Sfantul Ioan Botezatorul şi turnul care îi stă alături au fost ctitorite în ultimii ani ai secolului al XV-lea de Ştefan cel Mare.

Edificiul este construit din piatră aparentă, cu elemente gotice vizibile în decoraţia uşilor şi a ferestrelor, cu abside laterale mascate şi cu o deciraţiune exterioară din ceramică smălţuită păstrată nealterată în timp.

Turnul clopotniţă se compune din parter şi două etaje, fiind, până în dreptul celui de-al doilea etaj, de formă pătrată, apoi octogonal în partea superioară.

Biserica Sfantul Ioan Botezătorul şi turnul lui Ştefan sunt amplasate pe o esplanadă frumos amenajată, în centrul oraşului Piatra Neamţ.

Piatra Neamţ se află la 58 km nord-cest de Bacău, pe şoseaua Bacău - Piatra Neamţ - Bicaz.

Biserica Sfantul Ioan Botezatorul