Manastirea BISTRITA

Singurul complex monastic care a îndeplinit, în Evul mediu funcţia de necropolă voievodală este Manastirea Bistriţa.

Situată la 7 km vest de Piatra Neamt, drumul de accces desprinzându-se din şoseaua Piatra Neamţ-Bicaz.

Manastirea Bistrita cuprinde edificii ctitorite sau refăcute de cinci dintre voievozii Moldovei:

• Alexandru cel Bun
  • Stefan cel Mare
  • Petru Rares
  • Pentru  Muşat
  • Alexandru Lăpuşneanu

Ctitorită de Alexandru cel Bun în timpul primilor ani de domnie, este pentru prima oară menţionată în documente în 1407

Manastirea Bistrita a fost un important centru de cultură şi artă (caligrafi, miniaturisti, cronicari), aici au fost scrise:

• Pomelnicul de la Bistrita (1407)
  • Letopisetul de la Bistrita (1359-1506) - cea mai veche cronică medievală de pe teritoriul Romaniei, care înregistrează faptele domnilor Moldovei de la 1359 şi până în secolul al XVI-lea.

Hramul bisericii este "Adormirea Maicii Domnului", cu dimensiuni grandioase, mai păstrează fragmente din pictura originala (secolul XVI). Pictura în ulei dateaza din 1814.

Turnul porţii a fost ridicat de către Petru Rareş, în locul celui mai vechi care data de pe vremea lui Alexandru cel Bun.

Casa domnească a fost ctitorită de Alexandru cel Bun, iniţial fiind o construcţie de dimensiuni modeste, pictată în întregime în interior. Alături de aceasta, domnitorul a zidit o a doua casă domnească, mai mare, care a fost restaurată devenind una dintre cele mai importante construcţii de acest tip din Moldova care poate fi vizitată şi astăzi.

Cladirea veche a fost scoala în timpul lui Petru Rares, având o colectie de arta bisericeasca:

• un clopot de bronz daruit manastirii de Stefan cel Mare
  • icoana facatoare de minuni a Sfintei Ana (secolul XIV) primita de Alexandru cel Bun de la Manuil al-II-lea al Bizantului
  • fragmente de catifea si broderie

In interiorul bisericii, în spaţiul dedicat mormintelor, se află înmormântaţi Alexandru cel Bun si sotia sa Ana, doi dintre copiii voievodului, primul mitropolit al Moldovei, Iosif, şi marele cronicar moldovean Grigore Ureche.

Manastirea Bistrita