Manastirea Secu - judetul Neamt, comuna Vanatori

Manastirea SECU

Situată în Muntii Stânişoara, pe Valea Secului, la 14 km SV de Târgu Neamt - comuna Vânători

Biserica manastirii "Taierea Capului Sfântului Ioan Botezatorul" a fost construita de Nestor Ureche, tatal cronicarului Grigore Ureche, în 1602, pe locul unui vechi schit de calugari. Arhitectura îmbina elemente moldovenesti si muntenesti.

Biserica a suferit completari în 1850 si a fost repictata. Incinta este fortificata cu turnuri si are corpuri de cladiri pe patru laturi. Aici se afla mormintele ctitorului si sotiei, Mitrofana precum si a mitropolitului carturar Varlaam.

Muzeul manastirii detine obiecte de arta bisericeasca, cea mai importanta fiind o broderie de mari dimensiuni, daruita de ctitorii bisericii în 1608.